
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 4.6 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 6.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Pitch | 2 mm |
Stock: 550
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11366
Ext.Price$0.11366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11366 | $0.11366 |
| 10 | $0.05683 | $0.56830 |
| 50 | $0.05117 | $2.55850 |
| 100 | $0.04608 | $4.60800 |
| 500 | $0.04077 | $20.38500 |
| 1000 | $0.03608 | $36.08000 |
| 3000 | $0.03452 | $103.56000 |
| 5000 | $0.03303 | $165.15000 |
| 10000 | $0.03126 | $312.60000 |
| 30000 | $0.03099 | $929.70000 |
